دلیل استفاده از ولو باکس یا جعبه شیر در آبیاری

ولو باکس مستطیلی شیر برقی

 جعبه شیر یا ولو باکس محفظه ای است که برای پنهان کردن و حفاظت شیرآلات، اتصالات، سیم ها و اتصالات موجود در سیستم های آبیاری طراحی شده است. به بیان دیگر ولو باکس محیط امنی را برای اجزای یک سیستم آبیاری فراهم می نماید و آنها را در مقابل دستکاریهای احتمالی، دزدیده شدن، آسیب ناشی از تردد افراد و ماشین آلات و غیره محافظت می کند. یکی دیگر از دلایل عمده استفاده از ولو باکس، جنبه زیبایی و دید طراحی و معماری فضای سبز است. بدون شک قرار گیری شیرهای برقی به همراه منیفولد و سایر اتصالات همراه در سطح زمین منظره ناخوشایندی را در فضای سبز ایجاد می کند. ضمن اینکه باعث ایجاد تداخل در رفت و آمد، استفاده از ماشین های چمن زنی و .... می شود. قرار گیری ملحقات سیستم آبیاری در جعبه شیر که داخل خاک نصب می شود به حل این مشکلات کمک می کند. دلیل مهم دیگر پیمانکاران آبیاری در استفاده از جعبه شیر، دسترسی سریع و آسان به شیرها جهت تنظیمات و تعمیرات در طول دوره بهره برداری از سیستم می باشد.

 

 نکاتی در انتخاب یک ولو باکس آبیاری

یکی از اشتباهات رایچ پیمانکاران آبیاری، استفاده از ولو باکس های ضعیف و بی کیفیت است. ارزان بودن این جعبه شیرها و عدم آگاهی پیمانکاران از نقش و اهمیت جایگاه ولو باکس در نصب و راه اندازی یک سیستم آبیاری، دلیل این انتخاب نادرست است. این جعبه شیرها معمولا بدلیل مقاومت ناکافی در برابر ضربات و بارهای وارده از سمت خاک و یا ماشین آلات دچار شکستگی و یا تغییر شکل می شوند و یا در مجاورت خاک و تابش اشعه خورشید دچار پوسیدگی می شوند. تعویض مجدد جعبه شیر با توجه به نصب آن داخل خاک باعث آسبب دیدن گل و گیاهان مجاور می شود، ضمن اینکه مستلزم صرف هزینه مجدد جهت خرید و نصب مجدد است. بنابراین فاکتور مهم در خرید یک جعبه شیر آبیاری تنها کیفیت است نه ارزش ریالی آن.

اشتباه دیگر پیمانکاران و مجریان آبیاری، انتخاب نادرست سایز ولو باکس است. کوجک بودن ولو باکس باعث شده کار تعمیرات و بازرسی شیر برقی و سایر اتصالات به سختی صورت گیرد. بزرگ بودن ولو باکس هم ضمن اینکه هزینه بیشتری دارد فضای بیشتری از چمن و یا فضای سبز را اشغال می کند که قطعا مناسب نخواهد بود.

 نکات نصب ولو باکس و اشتباهات رایج

زیر سازی جعبه شیر برقی

 در نصب ولو باکس، زیر سازی سطحی که قرار است ولو باکس روی آن قرار گیرد بسیار حائز اهمیت است که معمولا از سوی مجریان و پیمانکاران آبیاری نادیده گرفته می شود. فراهم آوردن بستری از خرده سنگ (نه شن و ماسه) زیر ولو باکس یک گام مهم در نصب آن به شمار می رود چرا که اولاً با این کار زهکش مناسبی ایجاد می شود و از تجمع آب داخل ولو باکس جلوگیری می شود. این مسأله زمانی که شیرها احتیاج به تعمیرات و کنترل دارند اهمیت پیدا می کند. ثانیاً بستر سنگی از نشست جعبه شیر و یا کج شدن آن داخل خاک جلوگیری می کند. آگاهی از این مسأله موجب شده تا تولید کنندگان در ساخت مدل های جدید ولو باکس از لبه در اطراف دهنه بالایی جعبه شیر استفاده کنند. این لبه هنگام استقرار ولو باکس، در سطح زمین قرار گرفته و باعث تثبیت ولو باکس در جای خود می شود. این قابلیت نیاز به بستر سنگی در زیر ولوباکس را از بین می برد.

 


جعبه شیرهای موجود در "فروشگاه تخصصی آبیاری" شرکت فن آب گستر

ولو باکس در فروشگاه تخصصی